Polina

9. července 2017 v 20:59 | Keavy |  Filmy
A pokračujeme v mojí teď už dávno minulé červnové krasojízdě. Kromě divadla jsem se také dostala na film, prakticky úplně stejným způsobem, jako na film Dancer - tedy velmi náhodným. A opět se jednalo o film s řekněme podobným založením - taneční.
Film pojednává o ruské dívce jménem Polina, která se, samozřejmě jak jinak než v útlém věku, dostala na baletní konzervatoř. Popravdě nebyla až tak moc dobrá, obvykle sledovala, co kde lítá a navíc její rodiče se museli hodně otáčet a zadělávat si na problémy, aby její baletní výdaje zaplatili. Přes to přese všechno se z ní však nakonec stane baletka se vším všudy, dostane se do prestižního divadla (a když je něco baletního v Rusku prestižní, ve světě to je úplně top) a může se vydat na prkna, která znamenají svět. V této hvězdné kariéře jí však zabrání taneční výstup francouzského tance, poněkud velmi modernistický, a Polina si v tu chvíli uvědomí, že nechce být ruská baletka, ale vášnivá a citlivá francouzská modernistka. A tak podnikne válečnou výpravu do Provence, kde by se její sen mohl stát skutečností - se svými ruskými konzervativními a mírně křečovitými zvyklostmi však v tomhle novém bohémském světě tvrdě narazí a nedaří se jí za žádnou cenu prosadit. Její sen se jí pomalu začíná sesypávat pod rukama a tak zklamaně odjíždí do Antverp, kde jí nakonec nezbývá nic jiného než abdikovat a stát se servírkou. Nebo snad ne...?

Trailer vypůjčen z kanálu Totalfilm.cz

Nutno říct, že film opět nebyl vyloženě taneční. Vyprávěl o nešťastné dívce s pohledem na svět, který jí brání prosadit se a když se jí tuhle propast podaří konečně překlenout, je to jenom proto, aby zjistila, že tento most vytvořil bariéru v prosazení se tam, kde by jí její původní pohled na svět naopak pomohl. Nedá se tedy říct, že by se tam tančilo od začátku do konce. Taneční výstup jako takový tam byl prakticky jen jeden, jinak se jednalo o krátké útržky, které dávaly tušit, že se stále nacházíme v taneční sféře a ne někde úplně jinde.
Hudebně se film také oprostil od klasických baletních etud, ale musím se přiznat, že byť už to nějaký ten pátek bude, neučarovala mě hudba natolik, abych si ji vyloženě pamatovala.
Herecké obzasení mě upřímně také moc nezaujalo. Ani jednoho herce jsem pořádně neznala a představitelka Poliny byla doopravdy ruská vystudovaná baletka, která mi celý film připadala trochu bez života. K její pochmurnosti ještě svoje přidávaly bezvýrazné filtry, které pro mě film tvořily ještě zádumčivějším a, bohužel, také poněkud rozvleklým. Během filmu jsem navíc zjistila, že jí v tom prosazení se vlastně ani tak moc nefandím, na stranu druhou jsem však byla poměrě zvědavá, jak to celé skončí, což dává filmu plus. Zamrzelo mě však, že mi bezvýrazná připadala i linka přibližující situaci jejich rodiny - nějak mi prostě nepřipadala důležitá a vůbec tam dle mého nemusela být. Ale co už.
Na stranu druhou, když už film konečně skončil, musela jsem si přiznat, že i přes tu rozvleklost, všudypřítomnou melancholii a bezvýraznost, na mě film udělal dojem. V čem přesně, to nedokážu popsat, ale měla jsem takové nutkání se zvednout, pustit si Take me to church a začít metat diagonálu, zakončenou nějakým majestátním floorworkem. A filmy, které ve mně nějaké takové nutkání vyvolávají, obvykle hodnotím dobře...

Hodnocení: *** (no, dobře. Pro mě to jsou asi spíš **** ale za to možná vážně může moje zahlcení tancem, které už něakou dobu trvá...)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 12. července 2017 v 17:47 | Reagovat

Pěkně napsaná recenze, ale na film se nepodívám, jednak mi vadí jak píšeš že je pochmurný a nemám ráda taneční :-)

2 Angie Angie | Web | 13. července 2017 v 14:26 | Reagovat

Zaujímavý snímok. Niekedy by som si ho azda mohla pozrieť =)

3 Keavy Keavy | E-mail | Web | 13. července 2017 v 21:52 | Reagovat

[1]:Bohužel, obzvlášť ten začátek na mě tak dost působil :( A co se tančení týče - to je taky dost specifické a chápu, že někteří to nemají rádi :)

[2]: No, já se musím přiznat, že se na něj určitě někdy ještě podívám znova, mám to obdobně jako s Černou labutí, která mě na první pohled dost zamrazila, ale už jsem ji přelouskla několikrát :D

4 LM LM | E-mail | Web | 19. července 2017 v 21:10 | Reagovat

Pekneeeee a to video to krásne doplnilo, vyzerá to zaujímavo :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama