La Bayadere

8. dubna 2017 v 21:43 | Keavy |  Balet
Vlastně jsem celé své zkouškové prošpikovala nějakou tou kulturou, abych se nezbláznila. A moje další baletní výprava vedla tentokrát do Indie...

Vypůjčeno z webu Národního divadla
Příběhově je tento balet velmi jednoduchý: máme dvě děti, boháčka Solora a chudou Nikiu. Protože je to Indie a obě děti jsou z jiné kasty, osud je každého pošle jinou cestou - Nikiu do chrámu jakožto tanečnici, Solora... no, za cestou těch bohatých. Po letech se ale znovu setkají a samozřejmě se do sebe zamilují. Aby to ale nebylo zas tak jednoduché, do děje se vplete třetí osoba, Gamzatti, která se má stát Solorovou manželkou a rozhodně nechce svého nastávajícího Nikie přenechat. A jak to dopadne, to si asi dokážete představit... nebo si to přečtete v programu.
Vypůjčeno z webu Národního divadla
Teď potřebuju akutně udělat malou odbočku, kterou jsem u Sněhové královny neudělala - tou je program. Myslím tu papírovou knížečku, kterou si v Národním divadle za šedesát korun můžete nenásilně přivlastnit a pak dokonce i nechat. Já si totiž strašlivě stěžovala, jak moc předražené to je (ale samozřejmě jsem to nebyla já, kdo těch šedesát korun utratil, byť jsem to naopak já byla, kdo si nakonec program vítězoslavně odnesl) a okamžitě jsem se musela podívat, co za nádheru jsme to dostali. A od té chvíle to asi zažehlo moji mírně přihlouplou, ale o to vroucnější lásku k programům Národního divadla. CD s některými skladbami jsem bohužel uvnitř nenašla, ale obrovská spousta mandal, náčrty kostýmů hlavních aktérů a povídání o Indii mě naprosto dostalo. Od teď tedy budu přidávat i rozbory papírových programů. Tak.
Video vypůjčeno z kanálu TDT Studio

Ale abych se zase vrátila zpátky k baletu, teď už z trochu subjektivnějšího úhlu pohledu... Nemůžu říct, že by se mi to nelíbilo, to rozhodně ne, nicméně musím uznat, že když se píše o "exotice", očekávala bych... inu, něco exotického. Pár kostýmů na mě sice nějakými těmi asijskými dálemi trochu dýchlo, některé (třeba postava Rádži), byly velmi podařené i z mého, teď již poněkud akurátního, pohledu, avšak drtivá většina byla klasicky evropská a příběhy tisíce a jedné noci mi vskutku neevokovala. Podobné výtky mám i proti hudbě, která byla klasicky evropská též a odvedla by úplně stejnou, ne-li mnohem lepší službu baletu situovanému do Habsburské říše. Jak jsme se poté s ostatními divačkami hromadně shodly, "očekávaly jsme spíš to Bolero..."
Klasickou siluetu baletek mám opravdu ráda, ale tady jí na mě vlastně bylo skoro až příliš...
Vypůjčeno z webu Národního divadla

Některým se zase nezamlouvalo, jak šly po sobě jednotlivé scény. Ano, když se něco dělo, odbylo se to v několika minutách a pak následovala sáhodlouhá pasáž, kde se jenom bezdějově tančilo. Mně osobně to nevadilo, ale někteří by děj rozkouskovali a vložili mezi některé z těch tanců.
Také musím podotknout, že v těch "dějových částech" se vlastně zase tolik netancovalo, tanečníci spíš používali pantomimu a expresivně máchali rukama. Což mi také nevadilo, připomínalo mi to aspoň vzdáleně indické tance (což byl asi původní záměr), které mám celkem ráda.
Proti některým kostýmům však nemůžu říct ani slovo.
Vypůjčeno z webu Národního divadla

A na závěr musím přidat pár slov o části z chrámu bohyně Kálí. První mužský tanec na mě působil až neskutečně nebaletně a všichni tanečníci v mých očích vypadali doopravdy jako alfa samci, na které by mi nevadilo dívat se mnohem déle než po danou dobu a kněžky z chrámu za nimi poté ve svém jemnějším baletění zase tolik nezaostávaly.
Tanec z chrámu bohyně Kálí na mně naopak velký dojem udělal...
Vypůjčeno z webu Národního divadla

A tím se vlastně dostávám k tomu, že to zase tak špatné nebylo. Rozhodně jiné, než bych si představovala a než jsem očekávala, ale špatné také ne. Já jsem holt na tu exotiku naladěná víc než většina jiných diváků a se mnou se táhne i moje blízké okolí a fakt, že na mě tam bylo východních dálek moc málo, je třeba naopak jedno velké plus.

Hodnocení: ****
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama