Irský krém

8. dubna 2017 v 21:43 | Keavy
Irsko je moje srdeční záležitost a kdyby mě někdo pobídl, ať o něm mluvím, asi bych na něj zůstala jen hloupě zírat. Kde začít? U vřesovišť, nebo pastýřského koláče? Nakonec se dohromady nesešel irský krém, ale irský mišmaš.
Cáry mlhy ještě stále se povalující mezi tuhými listy sítiny, drobné kapky dopadající na smetanovou čepici, pod níž se ukrývá likér zahalený v kávový kabátec, načechrané ovce pasoucí se na trávě mezi kamennými zídkami. Obrovské bambule růžových hortenzií, vysoký vybělený kříž se spletenými ornamenty, okousané věže majestátně se tyčící k zamračenému nebi. Popraskaná kamenná pláň, jejímiž puklinami se na svět derou zakrslé trnky, rudý vřes plazící se po úbočích kopců a kopečků, úzké silničky balancující na okraji propastí. Malebné zátoky s oprýskanými loďkami poklidně se pohupujícími na vodní hladině, barevné kašny uprostřed rušných tržišť, husté zeleninové polévky podávané v porcelánových mističkách s čerstvými tousty. Tajemné hřbitovy porostlé břečťanem, zrzaví skřítci podle se smějící za rohem, pastýři hrající na flétnu. Tanečníci vířící za rytmu bubínků, rozeznělé struny lyry, trojlístky rozkývané větrem. Opuštěné kamenné kruhy, obrysy kráčejících postav v dlouhých pláštích, nářek dívky peroucí v potoce krvavou halenu. Kamenné můstky vedoucí přes potůčky, které jako stříbřité stužky protínají smaragdové nivy, vysoké útesy, o něž se tříští divoké mořské vlny, domečky ve veselých pastelových barvách.
To všechno se nachází někde za oknem, na jehož parapetu právě jako trubka s hrnkem čaje v mléce sedím a melancholicky sleduji to venkovní krupobití.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama